Přes nesporné výhody a širokou nabídku sprchových koutů si klasická koupel uchovává své kouzlo. Pro pravidelnou a rychlou očistu těla je vhodnější sprchování – vana se naopak více využívá k příjemné relaxaci. Kromě pohodlnosti vany také při výběru sledujeme to, jak vypadá, z jakého je materiálu, či jak náročná bude její údržba.

Dříve se vyráběly hlavně podlouhlé vany, protože hlavním požadavkem vany je, aby se do ní dalo příjemně ulehnout. Zajímavé tvarování se objevilo s příchodem rohových van a také s možností využití nových, lépe tvarovatelných materiálů. Vedle klasických a rohových van si dnes můžete pořídit vanu ve tvaru pravidelného oválu nebo kvádru s ostrými hranami i uvnitř či vanu ve tvaru necek s ergonomicky zvlněným dnem. Na trhu jsou k dostání i typy kruhové a čtvercové. Pro větší koupelny jsou určeny samostatně stojící masivní vany.

Materiály používané k výrobě van

Litina
Litinové vany se vyznačují dlouhou životností a mají dobré izolační vlastnosti. Nevýhodou je jejich velká hmotnost. Záruku tvarové stálosti a stability vám zajistí ocelový plát silný 3,5 mm. Tvrdý smaltovaný povrch dobře odolává oděru i chemickým čisticím prostředkům. Luxusnější typy jsou doplněny speciální vrstvou, která zabraňuje usazování nečistot.

Akrylát
Zajímavé možnosti přinesly termoplastické hmoty. Tzv. akrylátové vany se staly velmi populární zejména díky možnostem snadnějšího tvarování. Uživatelé u nich oceňují snadnou údržbu i to, že jejich povrch je v porovnání s chladným smaltem na dotyk příjemnější.

Mezi těmito vanami jsou však velké rozdíly. Akrylátovou vanu můžete pořídit za několik tisíc korun, ale také za několikanásobně vyšší cenu. Rozdíl je v tloušťce použité vrstvy i kvalitě a typu materiálu.

Quaryl
Kombinací akrylu a mletého minerálního křemene vznikl quaryl, ze kterého vyrábí své luxusní vany značka Villeroy & Boch. Spojuje výhody akrylu a křemičitého písku. Jeho protismykové vlastnosti a odolnost proti poškrábání zvyšují užitkovou hodnotu a otvírají další designové možnosti. Kromě atraktivního vzhledu umožňuje jeho použití i lehčí instalaci, protože hrany a rohy jsou řezané s přesností na milimetr.

Umělý kámen
Tento materiál je zajímavý zejména tím, že nabízí širokou škálu barev. Krom toho je to v dnešní době tolik žádaný přírodní materiál, ovšem nevýhodou zůstává velmi vysoká cena.

Atypické materiály
V extravagantních a luxusních interiérech se můžete setkat i s vanami zcela atypických materiálů, jako je sklo, dřevo nebo přírodní kámen. Cena těchto kusů ale rozhodně není nezanedbatelná. Součástí běžných koupelen se ani v budoucnosti nejspíš nestanou.

zcblh43rg3kc41txjk3wxs32qggk67q7fjdunqr6c1zhaqr4y4i556jjwmi4