Chyby při rekonstrukci koupelny, kterým je záhodno se vyhnout

U koupelny je problém hlavně v jedné věci: voda. Je to sice to hlavní, kolem čeho se dění v koupelně točí… zároveň však často jde o zdroj problémů. Na vodu je zkrátka nutné brát ohled, i když je tím hlavním, kolem čeho se dění v koupelně točí… Problém je, když se do přestavby nebo renovace koupelny pustí někdo, kdo se snaží ušetřit na materiálech a vhodná řešení radši nahrazuje jinými, ať už levnějšími nebo esteticky lákavějšími. Častou chybou totiž je také dívat se jen na vzhled a design a naproti tomu nevěnovat dostatečnou péči izolačním vlastnostem a podobným, ryze funkčním věcem.

Co jsou podle webu finehomebuilding.com nejčastější chyby, které vám v koupelně rozhodně neprojdou?

Špatná izolace proti vlhkosti

V koupelně je prostě vlhko. Design a estetický dojem jsou proto vždy až druhotné kvality po první, užitné funkci. Vystavení materiálů vlhkosti je tak to první, co je při výběru třeba vzít v úvahu. Vaše plány na rekonstrukci musejí být přizpůsobeny budoucímu každodennímu náporu vody. Na izolaci proti vlhkosti by tak mělo padnout zpravidla nejméně 5 až 10 % celkových nákladů. Pokud to tak není, je dost možné, že celá rekonstrukce nedopadne dobře. Pokud v tomto ohledu není něco v pořádku u sprchového koutu nebo u jeho dveří, dřív nebo později to poznáte. A náklady pak mohou být značné. Laminát, dřevotříska… s tím vším se v koupelně musí zacházet velmi opatrně. Pokud možno, je lepší se těmto materiálům zcela vyhnout.

Jaké materiály upřednostnit?

Zvolte radši kámen (klidně umělý), sklo, dlaždice nebo beton či nereznoucí ocel. Odolné dřevo je také vhodné. PVC je také materiál, po kterém můžete šáhnout. Existují i různé nové složené materiály, které byly vyvinuty s cílem chránit před vlhkostí. Skříňky a další úložné prostory je vhodné chránit před vlhkostí např. kovovými nožičkami.

Kluzké podlahy

Když se lesknou kohoutky, je to pěkné. U podlahové krytiny však lesk nevěští nic dobrého. Co se dá použít, je hrubší kámen, který není příliš kluzký. Leštěná dlažba, i kdyby šlo o leštěný kámen, bezpečnosti mnoho nepřidá. Hrbolky a nerovnosti jsou v koupelně jasné plus. Kromě bezpečnosti jsou snadnější i na údržbu, protože na leštěných površích je každý škrábanec nebo jiní opotřebování hned vidět.